118 rocznica śmierci Matki Marii od Krzyża Morawskiej

Dzisiaj obchodzimy 118 rocznicę śmierci Matki Marii od Krzyża Morawskiej – fundatorki zakonu Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji na ziemiach polskich.

Matka Maria od Krzyża (Ludwika Morawska) urodziła się 22 sierpnia 1842 r. w Rokoszy koło Słupcy. Została ochrzczona 3 dni po narodzinach tj. 25 sierpnia 1842 r. w kościele pw. św. Katarzyny w Cieninie Kościelnym. W wieku 15 lat wstąpiła do dopiero tworzącego się Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Wzrastała tam duchowo pod przewodnictwem bł. Angeli Truszkowskiej i bł. o. Honorata Koźmińskiego. Dnia 8 grudnia 1858 r. podczas Obłóczyn otrzymała habit felicjański i nowe imię : Katarzyna. Po kasacie Zgromadzenia 1860 r. i wywiezieniu na wymarcie wraz z 20 siostrami do Sióstr Bernardynek w Łowiczu, s. Katarzyna Morawska podjęła decyzję o wyjeździe do Francji. Udała się tam w 1866 r. wraz z s. Marianną Ładą. Siostra Katarzyna i Marianna wstąpiły do nowo powstałego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Najświętszego Sakramentu w Troyes. Tutaj s. Katarzyna otrzymała nowe imię : Maria od Krzyża.

Pod wpływem sugestii polskich emigrantów z Troyes i zachęcona słowami bł. Piusa IX, papieża, że ” przez Najświętszy Sakrament Polska będzie ocalona”, s. Maria od Krzyża podjęła starania o założenie fundacji na ziemiach polskich. Pierwsze starania założenia fundacji miały miejsce w Granowie w roku 1871 (12 maja 1871 r. – 22 października 1872 r.). Potem siostry przez krótki czas były w Gnieźnie (24 października 1872 r. – 26 października 1873 r.) Na stałe jednak osiadły we Lwowie, gdzie Matka wybudowała kościół i klasztor. Siostry były tam do czasu zakończenia II wojny światowej.

Matka Maria od Krzyża Morawska zmarła w pociągu podczas podróży 26 stycznia 1906 r.

/Informacje zaczerpnięte ze strony www.klaryski.net/

 

Pieśń z płyty „Wszystko Tobie Boże, w Hostii ukryty”; tytuł : „Matko Mario od Krzyża prowadź nas”; sł. i muz. s.M. Dominika Jarco OCPA

Skip to content