map

ELBLĄG

mapul.Generała J. Bema 12 +48 55 645 45 15
 
 
 

 

„Formacja zakonna ma na celu rozwój życia konsekrowanego od chwili wstąpienia do zakonu aż do spotkania się z Bogiem w chwili śmierci (…)” .

/Konstytucje Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji, art. 178 /

 

  • Aspirat (kandydatura) – czas, w którym kandydatka pragnie poznać nas „od środka”. Część kandydatury może odbyć się jeszcze przed wstąpieniem danej dziewczyny. Aspirat trwa 1 rok.

 

  • Postulat – czas przygotowywania się do życia zakonnego w naszej wspólnocie. Siostra–postulantka przygląda się zwyczajom panującym w naszej wspólnocie, uczy się modlitwy brewiarzowej, zapoznaje się z charyzmatem Zakonu poprzez Adorację Najświętszego Sakramentu w dzień i w noc. Postulat trwa 1 rok. 

 

  • Nowicjat – etap rozpoczęcia życia zakonnego. Nowicjuszka zaczyna aktywniej uczestniczyć w modlitwie brewiarzowej, rozwija swoje talenty np. muzyczne lub plastyczne i ubogaca naszą wspólnotę. Pierwszy rok nowicjatu to rok praktyczny, którym siostra zaczyna wykonywać bardziej odpowiedzialne obowiązki. Drugi rok nowicjatu jest rokiem kanonicznym, w którym poprzez ograniczenie kontaktów ze światem zewnętrznym, siostra powinna wejść w ściślejszą więź z Jezusem i wspólnotą. Jest to także czas bezpośredniego przygotowania się do złożenia I Ślubów.

 

  • Profesja czasowa – po pomyślnym odbyciu Nowicjatu, nowicjuszka podczas Mszy Św. składa śluby: posłuszeństwa, czystości i ubóstwa. Okres profesji czasowej trwa 5 lat. Najpierw Neprofeska składa Śluby na okres 3 lat, a następnie ponawia je co rok przez 2 lata.

 

  • Profesja wieczysta – jest aktem całkowitego (do końca życia) oddania się rodzinie zakonnej i Kościołowi. Podczas uroczystości obecny jest ks. Biskup, który konsekruje daną siostrę i nakłada jej srebrną obrączkę z wygrawerowanym imieniem „Jezus”. Złożenie profesji wieczystej wieńczy cały dotychczasowy okres formacji lecz go nie kończy gdyż siostra powinna się rozwijać duchowo i wzrastać ku doskonałości przez całe życie.

 

Numer konta bankowego

Nasz numer konta: PKO BP SA O/Elbląg
72 1020 1752 0000 0802 0056 8246

Kod do przelewów zagranicznych:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW

O nas

Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji prowadzą życie klauzurowe. Celem zamknięcia nie jest izolacja od świata zewnętrznego, lecz stworzenie odpowiedniego klimatu - ascezy, ciszy, skupienia, oderwania od doczesnych trosk i samotności, w którym mniszki będą mogły bez przeszkód oddawać się życiu kontemplacyjnemu, aby osiągnąć zjednoczenie z Bogiem.

czytaj więcej