map

ELBLĄG

mapul.Generała J. Bema 12 +48 55 6454515
 
 
Msze Św. w naszym kościele: pn.-sob. - 12.00, niedziela- 8.00

GODZINY OTWARCIA KOŚCIOŁA

Niedziela - Poniedziałek 6.30-20.00

Sobota 6.30-18.00

W tych godzinach zapraszamy na Adorację

Bogu niech będą dzięki przez Jezusa

w Przenajświętszym Sakramencie

Wrz 17, 2018

Święto Stygmatów Świętego Ojca Franciszka

Seraficki Ojciec Franciszek od momentu nawrócenia miał wielkie nabożeństwo i cześć do ukrzyżowanego Chrystusa. Aż do śmierci zachęcał wszystkich słowem i czynem do tego nabożeństwa i czci. W 1224 roku, gdy na górze Alwerni był zatopiony w kontemplacji, Chrystus Pan w cudowny sposób wycisnął na jego ciele stygmaty swojej męki. Pamięć tego niezwykłego zdarzenia, potwierdzonego rzetelnymi dowodami, papież Benedykt XI pozwolił Zakonowi Braci Mniejszych obchodzić liturgicznie w tym dniu.

 

Z „Życiorysu mniejszego św. Franciszka” napisanego przez św. Bonawenturę, biskupa

 

Przez święte stygmaty Franciszek był obrazem Ukrzyżowanego Chrystusa.

   Franciszek, prawdziwie wierny niewolnik i sługa  Chrystusa, na dwa lata przed oddaniem niebu ducha, gdy na wysokim miejscu, zwanym górą Alwernią, samotnie rozpoczął czterdziestodniowy post ku czci św. Michała Archanioła, został ubogacony bardziej niż zwykle słodyczą nadprzyrodzonej kontemplacji, a rozpalony mocniejszym płomykiem pragnień niebiańskich, odczuł obficiej strumień nadprzyrodzonych darów

   Gdy więc seraficznym żarem pragnień wznosił się do Boga i współczującą wrażliwością przemieniał się w Tego, któremu spodobało się w bezgranicznej miłości dać się ukrzyżować, któregoś ranka, około święta Podwyższenia Krzyża Świętego, podczas modlitwy na zboczu góry, zobaczył jakby podobieństwo Serafina mającego sześć skrzydeł jaśniejszych, niż byłyby z ognia. Zstępował on z wysokości niebios; szybkim lotem przybył na to miejsce i zawisł w powietrzu bardzo blisko Bożego męża. Okazało się, że nie tylko ma skrzydła, ale także jest ukrzyżowany.

    Widząc to, Franciszek bardzo się zdziwił, a jego duszę przepełniły uczucia zarówno smutku, jak i radości. Przeżywał ogromną radość z zaszczytu, jakim było ukazanie się mu Chrystusa w tak pięknej i bliskiej mu postaci, ale na widok okrutnego przybicia do krzyża jego dusza została przeszyta mieczem współczującego bólu. Po tajemniczej i poufnej rozmowie znikająca wizja rozpaliła jego duszę wewnętrznym żarem serafickim, a na jego ciele wyraziła podobieństwo znaków Ukrzyżowanego, jak gdyby wyciśnięta była na nim pieczęć mająca moc płonącego ognia.

   Natychmiast bowiem zaczęły pokazywać się na jego rękach i nogach ślady gwoździ, których główki widać było na wewnętrznej stronie rąk i na górnej stóp, zaś ich ostre końce na stronach przeciwnych. Również prawy bok był zraniony jakby włócznią przebity, i często wypływała z niego święta krew; ranę zaś otaczał zabliźniony brzeg.

   Tak więc Franciszek, jako nowy człowiek, na skutek nowego i zadziwiającego cudu, został wyróżniony szczególnym przywilejem, dotąd nikomu nie udzielonym, ozdobiony mianowicie świętymi stygmatami; zszedł więc z góry, niosąc ze sobą podobiznę Ukrzyżowanego wykonaną nie sztucznie na tablicach kamiennych, czy drewnianych, ale „palcem Boga żywego wyrażonym” na członkach jego ciała.

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 03 maj 2019 14:46

Numer konta bankowego

Nasz numer konta: PKO BP SA O/Elbląg
72 1020 1752 0000 0802 0056 8246

Kod do przelewów zagranicznych:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW

O nas

Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji prowadzą życie klauzurowe. Celem zamknięcia nie jest izolacja od świata zewnętrznego, lecz stworzenie odpowiedniego klimatu - ascezy, ciszy, skupienia, oderwania od doczesnych trosk i samotności, w którym mniszki będą mogły bez przeszkód oddawać się życiu kontemplacyjnemu, aby osiągnąć zjednoczenie z Bogiem.

czytaj więcej

holy bible